Hornická výstava ve Zbýšově
Ve Zbýšově je v letošním roce připomínáno několik výročí spojených s těžbou uhlí. V roce 2008 uplynulo 160 let od uvedení do provozu dolu Antonín, který byl nejdéle těžícím dolem na Rosicku-Oslavansku, dále 160 let od zaražení dolu Simson a 190 od příchodu významného těžaře Adama Rahna do Zbýšova. V příštím roce uplyne 40 let od uvedení do provozu posledního centrálního dolu revíru dolu Jindřich II. Tyto události vedly Vlastivědný spolek Rosicko-Oslavanska k myšlence uskutečnit ve Zbýšově výstavu fotografií, která připomene zbýšovským občanům historii, jež byla součástí života stále ještě velké části obyvatel Zbýšova.
Záměr se podařilo zrealizovat a ve velkém sále Hornického domu ve Zbýšově se uskutečnila
ve dnech 1.–5. října 2008 výstava pod názvem
„Těžba uhlí ve Zbýšově“,
která mapovala 210 let těžby uhlí v teritoriu tohoto města. Expozice sestávala z velkého množství fotografického materiálu umístěného na 26 plochách oboustranných panelů a dvou panelech jednoduchých. Dále zde byla instalovaná větrní mapa revíru, situační plány koksovny, grafické zpracování vývoje těžby uhlí a také řada trojrozměrných předmětů.
Významným exponátem byl přesný model dolu Antonín, který zhotovil člen Vlastivědného spolku pan Petr Kubínský z Moravan. Nad tímto modelem byl pro porovnání umístěn velký obraz dolu Antonín po rekonstrukci v létech 1933–37, který namaloval pan Mann.
Vernisáž výstavy se uskutečnila 1. října 2008 a zúčastnili se jí významní představitelé města, dále někteří bývalí vedoucí pracovníci RUD a další hosté a představenstvo Vlastivědného spolku R-O.
Pro veřejnost byla expozice přístupná 2. a 3. října odpoledne od 14.00 do 18.00 hodin a o víkendu 4. a 5. října od 9.00 do 17.00 hodin. V pátek dopoledne si přišli expozici prohlédnout žáci několika tříd zbýšovské školy. Přesto, že se poněkud podcenila propagace, expozici si přišlo prohlédnout kolem čtyř set mladých i starších občanů. Bylo velkým potěšením sledovat návštěvníky, kteří převážně s velkým zájmem pročítali texty a pečlivě prohlíželi jednotlivé panely. Velké množství návštěvníků se s námi zastavilo, podiskutovalo a zavzpomínalo.
Akci hodnotíme jako zdařilou a protože už plných 16 let vyrůstá mládež ve Zbýšově již ve městě, kde se stala těžba historií, byla určitě i prospěšnou a přínosnou.
Jarmila Plchová,
Hornická sekce Vlastivědného spolku R-O
Některé ohlasy v Knize návštěv:
"Děkujeme za připomenutí již zapomenuté historie Zbýšova a okolí."
Ing. Jaroslav Křístel
"Dík za pěknou výstavu a práci věnovanou blízké i vzdálené minulosti."
M. Polák
"Vysoce oceňuji rozsáhlost, komplexnost a odbornou kvalitu expozice, která umožní i laické veřejnosti, ke které patřím, udělat si obrázek o „havířině“. Děkuji autorům a přeji zdar v další práci."
Ing. Anna Zahradníčková
"Děkuji všem, kteří se podíleli na organizaci výstavy a rád vzpomínám na 41 roků odpracovaných v RUD"
Bohuslav Chatrný
"Velice pěkná výstava popisu hornických prací a fotografií od počátku až do uzavření revíru."
Podpis nečitelný
"Tleskám iniciátorům výstavy i těm, kteří exponáty instalovali. Škoda, že se zde neobjevily materiály, které jsem pomáhal pro MěÚ Zbýšov zajistit."
PhDr. Miroslav Vespalec
Fotografie z výstavy
www.fotoarchiv.rosicko-oslavansko.cz
Článek byl publikován 26.11.2008, poslední změna 2.7.2009